Michaela Kančiová: Ráda bych zůstala pracovat na JIP

Snem čtyřiadvacetileté Michaely Kančiové je zachraňovat životy. I proto nyní dokončuje vysokou školu v oboru zdravotní sestra a nad rámec studia pomáhá na jednotce intenzivní péče. Na tuto cestu ji ale dostalo víceméně náhodné rozhodnutí.

 

Můžete se našim čtenářům krátce představit?
Jmenuji se Michaela Kančiová a je mi 24 let.

Odkud pocházíte?
Pocházím z Moravskoslezského kraje, konkrétně z města Český Těšín v okrese Karviná

Máte vystudovanou střední školu. Jakou?
V roce 2017 jsem úspěšně odmaturovala z oboru zdravotnický asistent na střední zdravotnické školy ve Frýdku Místku. Poté jsem nastoupila na Vyšší odbornou školu v Ostravě na obor Všeobecná sestra, kterou jsem úspěšně dokončila s titulem DiS.

Studujete dál?
Teď dokončuji Slezskou univerzitu v Opavě v oboru všeobecná sestra s titulem Bc.

Čím byste v budoucnu chtěla být?
Ráda bych chtěla zůstat jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče, kde během svého studia pracuji jako brigádník.

Co vás k tomuto budoucímu povolání vedlo? 
Upřímně? Nevedlo mě k tomu absolutně nic. Ve 14 letech se člověk nedokáže s jistotou rozhodnout, co chce v životě dělat. Proto jsem dala na své první rozhodnutí a zkusila zdravotní školu, kam mě vzali.

Jak trávíte svůj volný čas? Co vás baví?
Svůj volný čas dělím mezi prací v nemocnici, rodinou a kamarády. Ráda čtu, poslouchám hudbu, chodím s pejskem na procházky a sleduji dobré seriály.

Kdy a jak jste objevila Verdu? Jak dlouho vám pomáhá?
O možnosti využití nadačního fondu Verda mi řekla sestřenice maminky, která se pohybuje v sociálních službách. Tato nadace je se mnou již od střední školy.

Myslíte, že byste zvládla studovat i bez finanční podpory Verdy?
Myslím si, že bych to bez podpory Verdy zvládla, nicméně usnadnilo to mojí finanční situaci při nákupu učebnic a taky ohledně dopravy do školy. A na vysoké škole při zahraniční stáži Erasmus ve Španělsku mi finanční podpora pomohla platit nájem, kurz španělštiny nebo měsíční dopravu metrem. Vzhledem k tomu, že jsem ve Valencií pobývala půl roku, byla tato pomoc přínosná. Mimochodem Erasmus bych doporučila vyzkoušet všem. Studium v zahraničí ve mně zanechalo zkušenosti a zážitky na celý život

Co byste doporučila těm, kteří chtějí studovat, mají předpoklady, ale jejich rodinná či finanční situace to bohužel neumožňuje?
Takovým lidem bych doporučila nevzdávat se svých snů a nemít strach oslovit nadaci, jakou je  například Verda, která je tady od toho, aby zrovna takovýmto lidem pomohla. Tato nadace umí dobře nakopnout člověka k tomu, aby on sám chtěl v životě víc a umět se posouvat dále.

Máte nějaké životní motto?
Co tě nezabije, to tě posílí.