Anna Dirdová: Osladit si život

Je mi 15 let a studuji na SOU v Brno, obor cukrář a jsem v 1. ročníku. Bydlím se svoji rodinou v Brně.

Navštěvovala jsem základní školu na Merhautově ulici v Brně. Základní škola, kterou jsem navštěvovala devět let, se mi líbila. Nic mě neštvalo a ve škole se mi velice líbily přestávky.

V 9. třídě jsem se rozhodla, že půjdu studovat cukrařinu. Vybrala jsem si tento obor, protože bylo obtížné se někam jinam dostat, a to především kvůli známkám.

Na střední škole je pro mě náročné kupovat knížky, protože je to velice nákladné. Škola je také dost daleko a ranní vstávání mi dělá problém. Ve škole mě moc učení nebaví, ale praxe mě baví víc. Na praxi vyrábíme výrobky např. zákusky, korpusy na dorty a cukroví. Po ukončení studia na této škole bych chtěla mít svoji soukromou firmu zabývající se cukrářstvím.

V rodině nejsem první, kdo je na střední škole – sestřenice studuje na vysoké škole a druhá na střední.

Rodiče chtěli, abych šla na střední školu. Měla jsem obavy, že si na mě ve škole zasednou, protože jsem Romka. Na naší škole není hodně Romů. Nestydím se za to, že jsem Romka.

Budu se snažit se vyučit, protože je to pro mne velmi důležité. Školu chci dokončit proto, abych něco dokázala sama pro sebe…

Nadační fond Verda mi se studiem pomáhá docela hodně a víc se toho naučím.

Anna Dirdová
15 let
1. ročník SOU, obor: Cukrář