Šárka: Chci to dokázat, už kvůli sobě

Jmenuji se Šárka. Jsem neslyšící, umím odezírat, umím znakovou řeč a nosím sluchátko. Je mi 18 let a studuji střední odborní školu v Brně, obor kuchařka a jsem ve 3. ročníku. V červnu budu dělat závěrečky.

Navštěvovala jsem základní školu pro sluchově postižené v Řečkovicích. Základní škola byla moc super, moc se mi tam líbilo, učitelé byli v pohodě. Hodně mi pomáhali.

V 9. třídě jsem plánovala, že půjdu studovat školu pro neslyšící do Hradce Králové, ale nakonec jsem se rozhodla zůstat v Brně a studovat v Komárově.

Za pomoci babičky jsem si podala přihlášku a vzali mě. Bylo to pro mě super. Ale na druhou stranu jsme se bála, že se mi budou smát, že jsem neslyšící a že si na mě učitelé zasednou. Nic se nestalo. Noví kamarádi mě přijali takovou, jaká jsem a jsem za to ráda.

Nastoupila jsem do třídy, seznámila jsem se s ostatními. Nakoupila jsem si věci na praxi, oblečení kuchařské, učebnice a knížku od Jaroslav Runštuka. Jsou to recepty. Ve škole mě to vůbec nebaví, baví mě víc vařit. Vařím omáčky, polévky atd. Chodím na praxi do lahůdek. Je to super, zákazníci jsou v pohodě, ale i tady platí, že jak kdy.

Po skončení studia půjdu na kurz, chci si udělat osvědčení, abych mohla v budoucnu pomáhat a pracovat s dětmi. To je můj život. Pro mě je důležité mít výuční list, protože bez výučního listu si těžce najdu práci. Chci to dokázat už kvůli sobě.

Šárka