Veronika: Cesta je pracovat sám na sobě

Ahoj, jmenuji se Veronika a jsem studentkou obchodní akademie v Českém Těšíně. Letošní rok jsem zároveň maturantkou, a proto je pro mě tento rok velmi důležitý, jak z hlediska maturitní zkoušky, tak i z hlediska rozhodování o další etapě mého života.

Už na základní škole jsem patřila mezi studenty, kteří byli vždy připravení na výuku a rozhodně chtěli ukázat, co v nich je. Jelikož jsem Romka a k tomu holka, je těžší donutit ostatní, aby vás brali jako sobě rovné. Proto jsem zvolila metodu, která fungovala jak na základní škole, tak i nyní na střední škole. Teď bych se s vámi chtěla o ni podělit: Pokud chcete někomu dokázat, že jste stejně dobrý nebo dokonce lepší, tak nejlepší způsob, jak to dokázat, je pracovat sám na sobě.

Popravdě nemůžu říct, že bych neznala talentované a moudré lidi, kteří se nemusí doma učit. Znám je, ale neznám případ, kdy by byl tento člověk lepší než ten, který na sobě tvrdě pracuje. Každý, kdo má motivaci, dokáže to, po čem touží. Moji motivaci je nezávislost. Chci všem dokázat, že i dívka se dokáže sama uživit a nemusí být závislá na svém manželovi, chci všem ukázat, že i dívka může pracovat na vyšší pozici než muž. Chci všem ukázat, že i žena může pracovat nebo cestovat v zahraničí.

Proto jsem se rozhodla pokračovat ve studiu na vysoké škole, rozhodla jsem se přihlásit na obor Německý jazyk v podnikatelské sféře. V budoucnu chci pracovat buď u zahraniční firmy, nebo u české firmy, která spolupracuje s ostatními zeměmi.

A proto nyní apeluji na vás, hlavně na dívky, které se bojí vystoupit z řady. Buďte statečné, nestyďte se, že jste Romky, ale naopak buďte na to pyšné a ukažte ostatním, že i romská dívka dokáže úspěšně studovat. Věřte mi, z vlastní zkušenosti znám ty uznalé pohledy lidí, když se dívají na vystudovanou romskou dívku.

Veronika