Božena Krištofová: Chci mít vlastní firmu

Je mi 16 let a studuji na střední škole v Brně, obor cukrář. Jsem v 1. ročníku. 

Navštěvovala jsem základní školu Merhautova v Brně celých 9 let. Na této škole byli dobří učitelé.

Pro obor cukrářky jsem se rozhodla v půlce devítky na základě brožury o středních školách. Vždycky mě bavilo péct, proto jsem si vybrala tento obor. Jedinou podmínkou pro přijetí na tuto školu bylo podaní přihlášky. Těšila jsem se na střední školu, ale měla jsem strach, že to nebudu zvládat.

S některými předměty mám větší problém. Jsou jimi např. suroviny, chemie, ekologie, protože jsou složité a vyžadují pochopení a zapamatování si. Proto chodím na doučování a také se musím doma učit více než na základní škole. Mezi nepříjemnosti spojené se studiem patří, že musím brzo stávat, abych stihla školu. Tu mám 1x za 14 dní, protože se mi střídá s odborným výcvikem. V odborném výcviku se například učíme zadělávat těsta, vyrábět a zdobit zákusky atd. Praxe je pro mne lepší než škola, protože se tak více připravuji na svoje budoucí povolání. Až vystuduji, ráda bych si se svoji kamarádkou založila vlastní firmu na výrobu cukrářských výrobků.

Moje mamka je vyučená kuchařkou a otec zedník. Oba mne podporují ve studiu. Mám dva mladší sourozence, jeden z nich navštěvuje základní školu a druhý zatím chodí do školky. Ve třídě jsme dvě Romky a mám pocit, že si kvůli tomu na nás zasedla učitelka. Ale většina učitelů se k nám chová dobře. Uvědomuji si, že na střední škole je to občas složité, ale budu se snažit ji dokončit, abych něco dokázala, a potom si mohla otevřít svou cukrárnu. 

Nadační fond Verda mi pomáhá s doučováním.

Božena Krištofová
SŠ, obor cukrář, 1. ročník