Ladislav Čonka: S úsilím se dá všechno zvládnout

Ahoj, zdravím všechny!

Jmenuji se Ladislav Čonka a nyní studuji 2. rokem na Fakultě stavební VUT v Brně, obor Stavební inženýrství.

Ale chtěl bych vás seznámil s tím, že jsem na střední škole studoval obor průmyslové ekologie. Což jak sami můžete posoudit, ekologie a stávající obor, který jsem si vybral při svém studiu, na sebe moc nenavazují, spíše naopak.

Proto bylo ze začátku pro mě obtížnější, aby mě na fakultu přijali. Přijímačky se konaly z matematiky a fyziky. Problém byl v tom, že na střední škole jsme neměli nijak obtížnou matematiku a fyziku jsem měl jenom dva roky. Z toho důvodu jsem se obrátil na Verdu, aby mi pomohla a našla doučování tady těchto předmětů, což se taky podařilo. S touto možností jsem se začal připravovat na přijímací řízení a stálo to taky hodně námahy a času, které jsem tomu věnoval. Nakonec to dopadlo dobře a na školu mě přijali.

První rok na vysoké škole byl pro mě hodně obtížný. Hlavně z důvodu nových předmětů, se kterými jsem se na škole potkával. Ještě teď si vzpomínám, jak jsem v 1. semestru rýsoval svoje první projekty do pozdních večerních hodin. Ale i když vysoká škola není procházka růžovou zahradou, při vynaložení potřebného úsilí se dá zvládnout všechno. Nyní sem ve druhém ročníku a pořád dál studuji a studovat chci dál. Chci taky říct, že na škole jsem jediným romským studentem a chci dokázat, že i Rom jako já dokáže hodně věcí´. A ne jenom já, ale každý z nás, když to doopravdy chce, a jde si za svým snem.

Ladislav Čonka